Skip to main content
Portál Ekonomické fakulty TUL pro zájemce o Erasmus+ a zahraniční mobility

Německo bez filtru: Studium, cestování a návrat do reality

Tak trochu od mala jsem tušila, že mne život zavede alespoň na nějakou dobu do zahraničí. Po neúspěšných přijímačkách na vysokou jsem stála před rozhodnutím, zda odcestovat za prací do Německa, anebo zkusit vejšku znovu, a tak jsem se ocitla na TULce. V prvním semestru jsem celkem bojovala, ale nakonec jsem prošla i do druhého. Od kamarádky jsem se dozvěděla o ERASMUS+ výjezdech přesně poslední den podávání přihlášek, a tak jsem to doma rodičům okecala, že to není závazné, a že se o to alespoň pokusím. Německo bylo mou první volbou, a to i přes to, že jsem v němčině měla jen pár lekcí na Duolingu a jeden semestr na vysoké škole.

Na Erasmus výjezd jsem byla přijatá, a to i na svou první volbu, na Fachhochschule Aachen. Na podzim roku 2023 jsem se tak začala chystat na svůj únorový odjezd do 800km vzdáleného města na letní semestr ve druhém ročníku.

Jaké je město?

Aachen, česky Cáchy, jsou důležité královské město na západě Německa, hned u hranic s Nizozemím a Belgií. V jeho centru je nádherná jedinečná katedrála a historické centrum, plno obchodů a památek. Jak se říká, v Liberci je buď deštivo, nebo do kopce, a to je vlastně i v Cáchách. Celý začátek letního semestru propršel snad každý den. To však neubíralo na kráse nového prostředí.

Jak vypadá univerzita?

Univerzita FH Aachen je nedaleko hlavního vlakového nádraží a má krásné prostory. Celý kampus je zasazen do takového, řekněme, parku, kde jsou rozmístěné piknikové stoly, a jsou tak skvělou volbou pro studium během hezkých dnů. Je zde několik budov, všechny jsou moderně zařízené, se spoustou menších místností, ve kterých můžete pracovat na školních projektech, a to je něco, co mi na Liberecké univerzitě chybí. Během kurzů německého jazyka jsme se mohli seznámit s dalšími zahraničními studenty. Naše skupina se skládala ze studentů z téměř každého kouta světa, od Mexika přes Itálii, Polsko a Maďarsko po Jižní Koreu. Mám tak nyní několik přátel, se kterými ráda udržuji i nadále kontakt, a se kterými věřím, že se brzy opět setkáme.

Studium na FH Aachen mi dalo hodně. Protože se jedná o Fachhochschule, je zaměřena primárně na praktickou část, a často se tak během semestru zpracovávají projekty, a jejichž obhajoba může být pak závěrečnou zkouškou. Absenci absolutně neřeší, je zodpovědností studentů, zda jsou schopni se na zkoušku dostatečně připravit, neboť máte jen jeden pokus, ale pokud na předměty docházíte, není problém jim porozumět.

Kam na výlet?

Skvělou výhodou Cách během Erasmus pobytu je právě jejich umístění nedaleko hranic. Můžete tak vyrazit velmi jednoduše do okolních států i jen na jednodenní výlet například do Liége a Maastrichtu nebo vzdálenějšího Amsterdamu. Za zmínku však stojí i několik míst v Německu, kam jsme spolu s nově utvořenou partou zahraničních studentů vytáhli paty, a to třeba na známý Nürburgring nebo malé historické městečko Monschau a nedaleký Kolín nad Rýnem s větší „sestrou“ pražské katedrály, katedrálou svatého Petra.

Jaký byl návrat?

Během výjezdu jsem se potýkala se spoustou problémů, nic však nebylo neřešitelné a s trochou komunikace a špetkou lidskosti se vždy vše vyřešilo. Co bylo však největší zkouškou pro mne nebyl pobyt v Německu, ale navrácení se zpět. Málo se o tom mluví, ale existuje termín „Post-Erasmus deprese“, and it hit me hard. Ne všechny vztahy se navrátily okamžitě do starých kolejí, dodělávání zkoušek z předmětů, které jsem dělala na dálku na konci srpna a nutnost splnění praxí do konce letní sezóny bylo asi nejnáročnější období. Chyběli mi přátelé z Německa, chyběli mi přátelé z Česka, chyběl mi ten pocit svobody, samostatnosti, zlepšování a vyzývání sama sebe. Co mi nejvíce pomohlo byla nepřetržitá práce a zaměstnávání se, cestování a potkávání s kamarády.

I přes tohle všechno, přes jedno velký FOMO, který jsem měla z odjezdu a z toho, že mi nepochybně uteklo spousto skvělých zážitků s českými přáteli jsem neuvěřitelně šťastná, že jsem do toho šla. Otevřelo mi to oči, ukázalo, na co všechno můžeme být v Česku pyšní, kolik toho je v Česku skvělého a naopak. Naučilo mne to samostatnosti, spolehnutí se sama na sebe, vytváření sociálních pout i přes odlišnosti a hlavně, že je do toho občas nutno skočit po hlavě. 

Tipy a triky:

  • Nezapomeňte si zažádat o kolej sami co nejdřív. Je jednodušší ji odmítnout než hledat na poslední chvíli.
  • Nezapomeňte studovat. I když se v Německu nehlídá absence, zkoušky bývají náročnější a je lepší na předměty docházet.
  • Na zkoušky si můžete donést česko-anglický slovník.
  • Nebojte se němčiny. Pokud umíte alespoň základ, a to pozdravit a poděkovat, budou na Vás všude moc milí.
  • Místo do REWE nebo Edeky choďte nakupovat do Netto. Je to mnohem levnější, i když je menší výběr.
  • Nezapomeňte cestovat do okolních států a vytvářet nová přátelství nejen s ostatními Erasmus studenty, ale i s Němci.

Praktické zkušenosti

Je možné si vybírat kurzy i z navazujícího studia nebo naopak, tak aby co nejlépe šly napárovat. Náročnost byla podobná, nejsou zde zápočty a na zkoušku je jen jeden pokus, ale pokud student dochází na výuku, tak to nebývá problém. Všichni ak. pracovníci jsou z praxe a velmi na ni navazují. 

Tipy na výlety po okolí

Monschau Nürburgring Köln Kalterherberg Düsseldorf Dortmund Liege (B) Amsterdam (NL) Rotterdam (NL)  

Autor příspěvku

aweaem