V roce 2019 jsem na zimní semestr odjela studovat do dánského města Odense. A bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat. Program Erasmus+ můžu s radostí doporučit. Studovala jsem na Lillebaelt Academy of Professional Higher. Její budovy jsou prostorné a moderní. Třídy jsou prosklené, všechno je tam otevřené. Co se týče dánského studijního systému je odlišný od toho českého. Liší se známkováním, výukou a prací v hodinách. Je to více o praxi, skoro vůbec se tam neprobírá teorie, takže se nemusíte učit žádné dlouhé definice. V Dánsku hodně lpí na skupinových pracích v hodinách, skupinových projektech a na prezentacích. Pro veškerou výuku je potřeba počítač, s sešitem tam nikdo nepochodí. Takže kdo nemá počítač, jako by tam nebyl. Teď něco o zkouškách. Všechny zkoušky se dělaly ještě před Vánoci. A opět všechno probíhalo přes počítač, respektive přes váš osobní počítač. Jelikož tam skoro vůbec neřeší teorii, při písemné zkoušce můžete používat vlastní poznámky nebo knížky. Takže ano, písemné zkoušky jsou jednodušší než v Česku. Ale! Pak jsou zkoušky ústní a ty zas tak jednoduché nejsou. Daly by se přirovnat těm v Česku. V polovině semestru se určí skupiny o třech lidech, kteří pracují na závěrečné práci, kterou musí při ústní zkoušce odprezentovat. To je první část. Druhá část je rozprava s několika profesory o projektu a o předmětech, kterých se ten projekt týká. A teď z jiného soudku. Dáni sice na první dojem nemusí působit zrovna společensky a na začátku se drží jen u sebe, ale při první párty se to odbourá. Jelikož "pije jako Dán" je naprosto namístě. Alkohol tam teče proudem a Dáni to umí pořádně rozjet. Je tam mnoho hospůdek a barů, včetně kolejí. Já jsem bydlela na kolejích s ostatními dánskými i zahraničními studenty v přízemních domečkách, které byly rozděleny na jednotlivé byty. Každý byt měl kuchyň, koupelnu a dva pokoje, každý pokoj byl po jednom lůžku. Bylo to fajn, protože jste měli své soukromí, ale zároveň jste nebyli odřízlí od ostatních studentů. Co se týče výletů, Dánsko má mnoho co nabídnout. Přes krásnou krajinu až po historická města. Určitě bych doporučila navštívit Kodaň, protože co krok, to památka. Rozhodně to není výlet pouze na jeden den, to se nedá stihnout. Takže ještě jednou, jet na Erasmus bylo to nejlepší rozhodnutí! Ty zážitky opravdu stojí za to :)

Veronika Hejná